Aj seniori to dokážu

Autor: Jozef Bastl | 16.7.2011 o 11:40 | (upravené 18.7.2011 o 13:05) Karma článku: 5,76 | Prečítané:  1077x

Od mojich prvých pokusov, ktorými som začal svoju seniorskú aktivitu v diaľkovom  ovládaní modelov lietadiel vo vzduchu, uplynulo iba šesť mesiacov. Frekvencia mojich leteckých dní je však malá, lebo v Bratislave takmer vždy fúka nepriaznivý vietor, ktorý znemožňuje dobré lietanie. Keď som sa naučil celkom dobre lietať a pristávať s modelom vetroňa Alpha 1500, rozšíril som svoj hangár o model makety malého amerického lietadla Cessna 480 so strieda­vým elektrickým motorom.

Aj keď nejde o vysloveného akrobata, je to rýchlejšie a obratnejšie lietadlo ako spomínaný vetroň Alpha. Medzi modelármi je celkom obľúbené, aj keď nemá dokonale vymyslený pod­vozok. To bol dôvod, prečo moji vnuci pri štarte väčšinou hádzali lietadlo z ruky. Mne sa to však veľmi nepáčilo. Kto to kedy videl, aby sa motorové lietadlo hádzalo z ruky, povedal som si.

SDC11541.JPG

Demontoval som pôvodný podvozok a z oceľových špicov dáždnika som zhotovil nový. Bol trocha širší a stabilnejší ako pôvodný podvozok. Prednú nohu som mierne skrátil a pru­ži­nu ohol smerom dopredu. Tiež sa bolo treba pohrať aj s tým, aby model na štarto­va­cej dráhe ne­kľučkoval. Odpojil som prednú riadenú nohu od serva, vymenil koliesko za gumové a nohu som zafixoval tak, aby lietadlo pri štarte a pristáti išlo po dráhe rovno.

SDC11547.JPG

Už prvý štart po týchto úpravách sa vydaril. Lietadlo malo trocha dlhší rozjazd, ale o to rých­lejšie sa odlepilo od štartovacej dráhy. Všetky ďalšie štarty z asfaltovej dráhy boli bez­pro­blé­mové. Teraz trénujem pristávanie na dosť nekvalitnom asfaltovom povrchu. Niekedy je pri­státie tvrdšie a lietadlo poskakuje, ale neprevráti sa. To je dôležité najmä preto, že sa nič ne­poškodí a dajú sa tak ušetriť peniažky na iné veci. Dúfam, že sa trénovaním zdokonalím natoľko, aby každé pristátie bolo stopercentné. Niekedy to však môže byť ťažké, lebo často zohráva svoju negatívnu úlohu aj sila vetra. Priatelia, držte mi palce, ukážme spolu tým mlad­ším, že aj seniori to dokážu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Kotlebovi extrémisti v parlamente: Rozpustiť a vypustiť

Aj keď sú Kotlebovci opatrnejší, nemôžu si pomôcť. Porušujú zákony a stranu treba rozpustiť.

KOŠICE KORZÁR

Poručík Ihnát žiada ministerstvo obrany o degradáciu

Rozdávanie vojenských frčiek sa rozhodol riešiť radikálne.

KULTÚRA

Má najhorší názov, aký kedy film mal. Môže napriek tomu získať Oscara?

Zhodnotili sme šance nominovaných filmov.


Už ste čítali?